Sponsor boost for new ladies league

0
Have your say

Generous sponsorship by GB.Angling proprietor Pat Degg has added an extra incentive to the Mere Angling Club’s newly formed Ladies League.

Prizes are now on offer for the winner of each match with a tackle voucher being awarded to the overall winner of the league.

The next match in this ladies open series is on Saturday March 24 at the Yacht Pond the draw for which is at 9am prior to fishing 10am until 3pm.

Entry is £6 all-in and Penny Tiley has full details on 07966261708.

The first leg of Scarborough Mere Angling Club’s inter-club competition with Malton & Norton AC is on Sunday March 25 at the Yacht Pond with the return leg being staged on Cedar Lake at Sessay is on Sunday April 29.

The timing of both events is the usual 9am draw followed by fishing 10am until 3pm.

Entry fee is £10 each match and Kev Ellis has further details on 353470.

Contemptibles please note that this Friday’s match originally pencilled in for the Yacht Pond will now be fished at Primrose Valley boating lake, draw 8-45am.

Results round-up

GB.Angling Club: Tuesday, round 15, 10 pegs, 5 hours, Raker horseshoe lake.

Result: 1. Brian Pallister – a 2lb carp and skimmers to 1.5lb on 12 metre pole fished pellet over potted in micro pellets for 23-4-0 from peg 7; 2. P.Roberts 20-6-0, peg 13; 3. T.Tierney 16-12-0, peg 14; 4. C.McNeil 15-8-0, peg 18; 5. M.Mathews 4-13-0, peg 10; 6. J.Collier 4-6-0, peg 4.

Premiership: A.Creaser 99; P.Roberts 96; C.McNeil 95; B.Pallister 47; J.Collier 46.

Conference: J.Creaser 103; R.Rogers 97; D.Creaser 83; P.Smith 62; L.Shann 24.

York Midweekers: Wednesday, pools match, 12 pegs, 5 hours, Raker acorn lake.

Result: 1. Colin McNeil – 9 carp and 2 skimmers on pole fished pellet over potted in micro pellets for 35-12-0 from peg 13; 2. B.Jordan 22-14-0, peg 15; 3. P.Roberts 22-4-0, peg 7.

Westland AC: Friday, round 15, 11 pegs, 5 hours, Fossehill 3B lake.

Result: 1. John Halliwell – mainly skimmers to 2.5lb plus a few perch on 14 and later 10 metre pole alternated pellet and caster over potted in pellets and casters for 26-8-0 from roadside peg 5; 2. P.Roberts 16-10-0, peg 2; 3. C.McNeil 14-12-0, peg 1; 4. A.Creaser 8-8-0, peg 6; 5. B.Pallister 6-0-0,peg 4; 6. J.Creaser 4-10-0, peg 8.

Phoenix Veterans Open: Friday, round 10, 7 pegs, 5 hours, Wykeham carp lake.

Result: 1. T.Mellor – two crucians to 12oz, 4 skimmers to 10oz plus roach, rudd and perch to 6oz on 13 metre pole alternated bronze and red maggot over potted in micro pellets, maggots and pinkies for 12-7-8 from peg 18; 2. K.Herbert 12-1-0, peg 13; 3. T.Bloodworth 8-15-0, peg 5; 4. H.Pulford 5-6-0, peg 17; 5. R.Jones 3-6-0, peg 12; 6. F.Mewse 2-15-8, peg 8.

Pairs Qualifiers: K.Herbert & R.Jones 15-7-0.

League One: T.Mellor 44; B.Hewitt & T.Bloodworth 41; K.Herbert 34; H.Pulford 22.

League Two: F.Mewse 51; M.Bogg 41; R.Jones 36; B.Wayland 26; S.Mugglestone 18.

S.M.A.C: Friday to Sunday, open match, 13 pegs, 40 hours, Mere main lake.

Result: 1. Corky & Matty – carp to 14lb and bream to 8lb on ledgered boilie for 90-12-0 from the poplar peg; 2. K.Ellis 40-5-0, willows; 3. A.Levitt 38-12-0, bomb hole; 4. A.Hudson & P.Tiley 21-12-0, bin peg; 5. A.Wallis 21-8-0, boards 3; 6. M.Allison 8-2-0, slot.

Wykeham Open: Sunday, pools match, 10 pegs, 5 hours, match lake.

Result: 1. Paul Dawson – all carp to 3.5lb on 9 metre pole fished pellet and sweetcorn over potted in pellets and sweetcorn for 23-10-0 from peg 33; 2. A.Wilson 13-15-0, peg 48; 3. C.Sill 9-5-0, peg 45; 4. N.Hargreaves 8-7-0, peg 32; 5. C.Adams 5-12-0, peg 20; 6. C.Siddle 5-11-0, peg 53

Tri-Star Winter League: Sunday, final round 10, 8 pegs, 5 hours, Rosedale lake.

Result: 1. Paul Cresswell 17-14-0 from peg 4; 2. G.Milne 14-11-0, peg 19; 3. N.Hogg 12-12-0, peg 43; 4. K.Hogg 6-5-0, peg 6; 5. S.Coggle 6-0-0, peg 1; 6. S.Smith 4-6-0, peg 21.

Final league: (discounting worst two results) G.Milne 80; P.Cresswell 75; N.Hogg 70; G.Thomas 66; S.Smith 60; W.Newsome 59.

Malton & Norton AC: Sunday, round 1, 17 pegs, 5 hours, Sessay alders lake.

Result: 1. Terry Tierney – all ide between 1lb and 2lb on 11 metre pole fished worm over potted in chopped worm and casters for 47-4-0 from peg 25; 2. K.Dalton 19-10-0, peg 22; 3. D.Featherstone 18-6-0, peg 7; 4. P.Thompson 17-0-0, peg 14; Jt.5. P.Jessop and P.Roberts 16-0-0, pegs 16 and 19.

GB.Angling Open Series: Monday, round 12, 11 pegs, 5 hours, Brooklands lake.

Result: 1. Mike Heelis – one carp of 4lb+, remainder quality roach to 1.5lb plus a few rudd mainly on top four to hand using maggot on the hook while loose feeding maggots for 38-0-0 from peg 11; 2. H.Pulford 33-4-8, peg 16; 3. S.Mugglestone 14-14-0, peg 14; 4. J.Collier 13-2-0, peg 9; 5. T.Mellor 11-6-8, peg 5; 6. F.Mewse 11-2-8, peg 4.

Pairs Qualifiers: M.Heelis & J.Collier 51-2-0.

Dropping worst two results:

League A: M.Heelis 65; T.Mellor 52; B.Hewitt 49; T.Bloodworth 39; H.Pulford 37; K.Herbert 31; S.Mugglestone 25.

League B: F.Mewse 64; J.Collier 56; R.Jones 51; M.Bogg 38; A.MacCallaugh 26; B.Wayland 14; J.Herbert 10.